INTERNATIONELLA ENGELSKA SKOLAN
Internationella Engelska Skolan Täby is a 4-9 school with a safe and calm environment, where teachers can teach and students learn.
Join Our School Digital TourABOUT OUR SCHOOL
All of our staff pull together to create the best learning environment through the school.
leading the school
Anthony Adames
Principal
Pic Wartanian
Assistant Principal Academics yr. 7-9
Chris Bradley
Assistant Principal, Teacher of Physical Education yr. 6-7
Marco Gutierrez
Assistant Principal - Pastoral yr. 7-9
Kate Lock
Junior School Academic Coordinator, Teacher of English yr. 4-6
Sofia Jigurd
Senior School Academic Coordinator, DST Manager
Jenny Backlund
Junior School Academic Coordinator, Teacher of Social Science yr. 4-6
Christopher Christou
IT Coordinator
Ibrahim Amdaouech
Human Resources
Dalya AbuHemeida
IT Representative
Suma Venkatagiri
Administrative Manager
Davaakhuu Barbaatar
Librarian yr. 4-6
Kevin Hill
Junior School Facilities Officer
Evelyn Mancilla
Administrator
Alexander Walsh
Junior School Cover Coordinator, Teacher of Physical Education yr. 4-6
Melinda Ekstrand
Cover Teacher, Junior Club personnel
Abir Salman
Receptionist
Claire Bohbot
Cover Teacher
Jenny Nordström
Administrator
Israa Osman
Administrator
Hugo Hollmark
Student Room Attendant, Junior Club Personnel
Michael Boyel
Senior School Facilities Officer
Marie Wermelin
School Nurse
Anna Magnusson
School Nurse
Johanna Dahlqvist
School Nurse
Gene Jonker
Head of Year 7, Senior School Student Care Coordinator
Chris Allen
Student Care Coordinator yr. 4-6
Adriana Genazzini
Student Care Assistant yr. 4-6
Marie-Clair Cox
School Counselor yr. 7-9
Adam Hugsén
School Counselor yr. 4-6
Katrin Ramsay
Study and Career Counselor
Rachel Bell
Student Assistant, Junior Club Personnel
Pablo Lopez
Student Assistant, Junior Club Personnel
Stina Marberg
Student Assistant and Junior Club Coordinator
Leonard Engholm
Student Assistant
Christian Elias
Student Care Coordinator yr. 7-9
Louise Rainbow
Head of Aesthetics, Head of Social Media and Communications, Teacher of Art and woodwork yr. 4-6
Thalia Thunander
Teacher of Home Economics yr. 4-6
Tess Hellsten
Teacher of Art yr. 4-6, Junior Club Personnel
Eleni Mareti
Head of Year 4, Teacher of Art yr. 4-6
Jessica Haasbroek
Teacher of Woodwork yr. 4-9
Allan Gonzalo
Teacher of Woodwork and Textiles yr. 4-6
Marie Odén
Teacher of Textiles
Anna Macdonald
Head of Year 5, Teacher of Science, Teacher of Art yr. 4-6
Eva Sörman
Diversity Support Team Coordinator
Lillemor Wither
Special Education Teacher
Nichole Ramsey
Resource Teacher
Malin Bjurman
Special Educator Teacher yr. 4-6
Jenny Golden
Teacher of English yr. 4-6
Susan Croon
Teacher of English yr. 4-6
Jacqueline Kettle
Teacher of English yr. 4-6
Kate Lock
Junior School Academic Coordinator, Teacher of English yr. 4-6
Sofia Reed
Teacher of English yr. 4-6
Jenny Golden
Teacher of English yr. 4-6
Angelica Meggitt
Head of Department, Teacher of Physical Education and English
James Hughes
Head of Department, Teacher of English
Aislinn Rush
Head of Maths Department, Teacher of Maths yr. 4-6
Rodina Ghasemian
Teacher of Mathematics yr. 4-6
Ilona Roman
Teacher of Maths
Issa Villaruel
Teacher of Maths yr. 4-6
Henrietta Carpenter-Toth
Teacher of Mathematics yr. 4-6
Aida Rizvanovic
Teacher of Mathematics yr. 4-6
Vera Miles de Vera
Teacher of Music yr. 4-6
Alison Pate
Head of Department, Teacher of Music yr. 4-6
Angelica Meggitt
Head of Department, Teacher of Physical Education and English
Tony Fenton
Head of Year 6, Teacher of Physical Education yr. 4-6
Alexander Walsh
Junior School Cover Coordinator, Teacher of Physical Education yr. 4-6
Anna Macdonald
Head of Year 5, Teacher of Science, Teacher of Art yr. 4-6
Ruth Wise
Teacher of Science
Nafsika-Eleni Papageorgiou
Teacher of Science
Patricia Charbetji
Teacher of Science yr. 4-6
Niclas Edh
Head of Department, Teacher of Social Sciences yr. 4-7
Jenny Backlund
Junior School Academic Coordinator, Teacher of Social Science yr. 4-6
Hanna Johansson
Teacher of Social Science
Jonas Holmström
Teacher of Social Sciences yr. 4-6
Cindy Grapenfalk
Teacher of Social Sciences yr. 4-6
Silas Sundman
Swedish Teacher
Annika Lind
Teacher of Swedish
Cecilia Wemgård
Teacher of Swedish
Erika Strömstedt Taubert
Head of Department, Teacher of Swedish
Kamilla Rosenberg
Teacher of Swedish yr. 4-6
Romina Giordanino
Teacher of Modern Languages yr. 7-9
Gillian Harris
Teacher of Modern Languages 6-9
Nina Kopmels
Head of Modern Foreign Languages Department, Teacher in Spanish
Jie-Li
Teacher of Chinese
Hana Mikaeili
Substitute Teacher
Catherine Macbride
Teacher of Woodwork and Textiles
Roslyn Matthews
Head of Department, Teacher of Textiles
Kathryn Barry
Teacher of Art yr. 7-9
Chermaine Clunie
Teacher of Home Economics yr. 7-9
James Ritchie
Teacher of Woodwork
Jessica Haasbroek
Teacher of Woodwork yr. 4-9
Elspeth Cornish
Teacher of Art yr. 7-9
Johanna Åström
Teacher of Home Economics
Leif Heed
Special Education Teacher yr. 7-9
Stephen McGarrity
Teacher of Special Education
Anna Heinrich
Head of Swedish, Special Education Teacher yr. 7-9
Jennie Wadell
Special Education Teacher
Jessica Johansson
Head of Department, Teacher of English
Tiffany Umin
Teacher of English
Robin Slater
Teacher of English
Richard Webb
Teacher of English
Jennifer Aksoy
Teacher of English yr. 7-9
Paris Papadopoulos
Teacher of Maths yr. 7-9
Dionisis Baltzis
Teacher of Maths yr. 7-9
Hina Gohar
Head of Maths Department, Teacher of Maths yr. 7-9
Leif Heed
Special Education Teacher yr. 7-9
Jonathan Paul
Teacher of Maths yr. 7-9
Amna Usman
Teacher of Maths yr. 7-9
Jacqueline Henderson
Head of Department, Teacher of Music yr. 7-9
Shenay Daley Bennett
Teacher of Music yr. 7-9
Josh Langley
Teacher of Physical Education yr. 7-9
Andrew Long
Teacher of Physical Education yr. 7-9
Lee Williams
Head of Year 9, Teacher of Physical Education yr. 7-9
Carla Hartburn
Head of Department, Teacher of Social Science yr. 7-9
Emily Bradley
Teacher of Science yr. 7-9, IGCSE Coordinator
Deon Haasbroek
Teacher of Science
Victor Cavin
Teacher of Science yr. 7-9
Theodore Johnson
Teacher of Science and Technology
Hanna Lindberg
Teacher of Science
Sandra Glöd
Head of Social Sciences Department, Teacher of Social Science yr. 7-9
Erik Magnusson
Teacher of Social Science
Jonas Söderström
Teacher of Social Science
Sofi Singer
Head of Year 8, Teacher of Social Science
Anna Heinrich
Head of Swedish, Special Education Teacher yr. 7-9
Julia Ekholm
Teacher of Swedish
Henrik Borgenhäll
Teacher of Swedish yr. 7-9
Kim Badion
Teacher of Swedish
Hanna Pettersson
Teacher of Swedish
Annakarin Josefsson
Teacher of Swedish yr. 7-9